շրջակա միջավայրի մագիստրոս
Սույն հետազոտության նպատակն է գնահատել Երևանում ծորակի ջրի և սև սուրճի սպառման միջոցով հավանական թունավոր տարրերի (Pb, As, Cd, Hg, Mo, Cu, Fe) ոչ քաղցկեղածին և քաղցկեղածին ռիսկը: Ստացված արդյունքները ցույց են տալիս, որ ուսումնասիրված տարրերի օրական ընդունման հաշվարկված չափաքանակի և ոչ քաղցկեղածին ռիսկի արժեքները չեն գերազանցում սահմանված թույլարտրելի շեմը: Այնուամենայնիվ, սև սուրճի սպառման դեպքում կապարի քաղցկեղածին ռիսկը գերազանցել է 1x10-6 շեմը:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ ջուր, սուրճ, հետքի տարր, գնահատված ամենօրյա ընդունում, ռիսկ:
ՂԱԶԱՐ ԳԱԼՈՅԱՆ
երկրաբանական գիտությունների թեկնածու
տիեզերքի մասին գիտությունների (Ֆրանսիա)
ՕՎԿԻԱՆՈՍԱՅԻՆ ԿԵՂԵՎ, ԹԵ ԿՂԶԱՅԻՆ ԱՂԵՂ. ՄԱԳՄԱՏԻԶՄԻ ԴՐՍԵՎՈՐՈՒՄՆԵՐԸ ՍԵՎԱՆԱ ԼՃԻ ԱՓԻ ԴԱԼԻ ԳԵՏԻ ՀՈՎՏԻ ՕՖԻՈԼԻՏԱՅԻՆ ՏԵՂԱՄԱՍՈՒՄ
Աշխատանքի նպատակն է հստակություն մտցնել Սևանի օֆիոլիտային համալիրի Դալի գետահովտի տեղամասում առկա հրաբխամագմատիկ առաջացումների տեղադրման հերթականության սանդղակում՝ դիտարկելով ապարառաջացման պրոցեսը տարբեր երկրադինամիկ իրավիճակներում։ Ներկայացվում են նոր փաստեր, որոնք մատնանշում են բարձավոր լավաների բազմազանությունը և տարահասակությունը։ Պլագիոգրանիտների նոր U-Pb հասակի հիման վրա (~172 Ma) «գծվում» է նոր սահմանը մինչինտրուզիվ և հետինտրուզիվ բազալտների միջև։ Ըստ այդմ, ստորին լավաները կարող են ունենալ ավելի հին հասակ՝ առնվազն միջին յուրայի սկիզբ, մինչդեռ վերին լավաները վերին յուրա-ստորին կավճի հասակի են։ Ենթադրվում է ստորին սերիան կտրող բազմաթիվ ռիոլիտային մարմինների գենետիկ կապը բուն պլագիոգրանիտային ինտրուզիայի հետ։ Պարզվում է, որ մագմային համալիրը բաղկացած է ինչպես բուն օվկիանոսային, այնպես էլ կղզաղեղային ծագման միավորներից՝ բարդ փոխհարաբերությամբ։
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ Սևանի օֆիոլիտներ, Դալիի տեղամաս, մագմատիզմ, պլագիոգրանիտ,U-Pb հասակ, բարձավոր լավաներ:
ՀՐԱՆՏ ՂԱՐԱԲԵԿՅԱՆ
ԱՐՄԵՆ ՊՈՂՈՍՅԱՆ
ԼԱԹԵՐԱԼ ԵՎ ՆՈՐՄԱԼ ԴԻՖՈՒԶԻԱՆ POPC/SOPC/SAPE/POPE ԽԱՌԸ ԵՐԿՇԵՐՏՈՒՄ. ՄՈԼԵԿՈՒԼԱՅԻՆ ԴԻՆԱՄԻԿ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆ
Մենք իրականացրել ենք POPC / SOPC / SAPE / POPE խառը լիպիդային համակարգի մոդելավորում մոլեկուլային դինամիկայի մեթոդով (40նվ): Ուսումնասիրվել են լիպիդային մոլեկուլների դիֆուզիոն հատկությունները: Գնահատվել են համապատասխան դիֆուզիոն գործակիցները, և ստացվել է բավականին լավ համընկում փորձարարական տվյալների հետ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ լիպիդներ, մոլեկուլային դինամիկա, դիֆուզիոն գործակիցներ, խոլիններ, , ֆոսֆոլիպիդներ:
ԱՍՏՂԻԿ ԱՎԵՏԻՍՅԱՆ
ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԿԱՊԵՐԻ ԱՐԴԻ ԳՈՐԾԻՔՆԵՐՆ ՈՒ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԸ. ԴԻՆԱՄԻԿ ԶԱՐԳԱՑՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ
Ժողովրդավարական համակարգում հանրային կարծիքն է կերտում իրականությունը, ուստի հանրային կապերի (Public Relations) մասնագետների դերը ժամանակակից աշխարհի բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքականությունից մշակույթ, պետականից՝ մասնավոր, անգնահատելի է։ «Հանրային կապեր» մասնագիտությունն ուղղակիորեն կապված է երկրի ժողովրդավարության մակարդակից։ Եթե Արևմուտքում հանրային կապերն ընկալվում է որպես կայացած (թեպետ կենդանի և օրեցօր փոփոխվող) մասնագիտություն, Հայաստանի Հանրապետությունում այն գտնվում է իր կայացման և զարգացման փուլում։ Մեր կողմից իրականացված ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արագ զարգացմանը զուգահեռ փոխվել են նաև հանրության ուշադրությունը հրավիրելու գործիքներն ու հնարքները:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ հանրային կապեր, հաղորդակցություն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաններ, PR գործիքներ, PR տեխնոլոգիաներ, մամուլի քարտուղար, հանրային կապերի մասնագետ, հաղորդակցության կառավարում, գերատեսչական PR, թիրախային լսարան:
ԱՐԱՅԻԿ ՖԻՐՅԱՆ
Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական
համալսարանի հայցորդ
ԱՐՑԱԽԻ ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԵԽԱՆԻԶՄՆԵՐԻ ՓՈՐՁԱՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Սույն աշխատանքում առանձնացվել են հոգեբանական պաշտպանության հետևյալ բաղադրիչները՝ արտամղումը, իրականության ժխտումը, տեղափոխումը, կոմպենսացիան, ռեակտիվ կազմավորումը, պրոյեկցիան, ռացիոնալիզացիան և ռեգրեսիան: Փորձարարական հետազոտությունը անցկացվել է՝ ապացուցելու համար այն գիտական վարկածը, որ Արցախի բնակչության շրջանում հոգեբանական պաշտպանության մեխանիզմներից առավել արտահայտված են կոմպենսացիան, ռացիոնալիզացիան, պրոյեկցիան և արտամղումը: Էմպիրիկ հետազոտությունն անցկացվել է Ռ. Պլուտչիկի «Կյանքի ոճերի ինդեքս»-ի մեթոդական գործիքակազմի, համեմատական SPSS վերլուծության, հարցազրույցի և դիտման մեթոդների միջոցով:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ պաշտպանության մեխանիզմներ, Արցախի բնակչություն, տարիքային խմբեր, տոկոսային ցուցանիշներ, կոմպենսացիա, ռացիոնալիզացիա:
ԱՐՈՒՍՅԱԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոն
ԱՌՑԱՆՑ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ՎԱՐՄԱՆ ՈՐՈՇ ՀԻՄՆԱՀԱՐՑԵՐ
Սույն հոդվածում քննարկվում է Ամերիկյան անկյունների միջոցով կազմակերպվող լեզուների իմացության համաեվրոպական համակարգի Բ1 մակարդակի «Գործարար անգլերեն» բաց հասանելիության առցանց դասընթացի վարման փորձը Հայաստանում։ Առանձնացվել են որոշ կառուցակարգեր, որոնք անհրաժեշտ են արդյունավետ առցանց դասավանդման և ուսումնառության համար, սահմանվել են չափանիշներ՝ կապված դասընթացներին մասնակցելու ցուցանիշի, ինչպես նաև դասընթացի եռամսյա տևողության ընթացքում բաց հասանելիության առցանց դասընթացի մասնակիցներին մոտիվացնելու վերաբերյալ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ հեռավար կրթություն, հեռավար ուսուցում և դասավանդում, հեռավար կրթության արդյունավետություն, արդյունավետ հետադարձ կապ, ուսուցման և դասավանդման անհատականացում:
ԱՏՈՄ ՄԽԻԹԱՐՅԱՆ
ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու
ՆՈՆՆԱ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ
ՆԱԶԻՆԵ ԽԱԼԱՖՅԱՆ
մարդու իրավունքների մագիստրոս
ԴՈԿՏՈՐԱՆՏՈՒՐԱՅԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒՄԸ ԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ
Հոդվածը նվիրված է գիտության շուկայում բարձրագույն կրթության երրորդ մակարդակի՝ դոկտորանտուրայի արդյունավետ կառավարման խնդիրներին: Ներմուծված է գիտության շուկայի հասկացությունը, բերված են դրա բնութագրիչները: Մշակված է դոկտորանտուրայում գիտական հետազոտության արդյունքների ներդրման ակտիվացման մեխանիզմ: Հոդվածում քննարկվում է առաջարկի և պահանջարկի ներդաշնակության խնդիրները դոկտորանտուրայում՝ հիմնված Զալցբուրգյան սկզբունքների վրա: Հայաստանում դոկտորանտուրայի արդյունավետ կառավարման և ֆինանսական կայունության ապահովման համար առաջարկվում է ներդնել հետազոտողի անհատական ֆինանսական պլան:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ դոկտորանտուրայի կառավարում, գիտության շուկա, ասպիրանտ, Զալցբուրգյան սկզբունքներ, կրթության ֆինանսական պլան:
ԱՆԱՀԻՏ ՏԵՐ-ՍՏԵՓԱՆՅԱՆ
ՇԻԶՈՖՐԵՆԻԱՅՈՎ ՀԻՎԱՆԴՆԵՐԻ ԿՈԳՆԻՏԻՎ ՖՈՒՆԿՑԻԱՆԵՐԻ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԻՆՔՆԱՌԵՖԼԵՔԻԱՅԻ ՎՐԱ
Հոդվածում ներկայացված են ճանաչողական գործառույթների ուսումնասիրության արդյունքները՝ Նյարդահոգեբանական կարգավիճակի գնահատման կրկնվող թեստի օգնությամբ (RBANS; Randolph, 1998), որն ունի ընդարձակ նորմատիվային տվյալներ, և որի միջոցով հնարավոր է ուսումնասիրել ճանաչողական այնպիսի գործընթացներ, ինչպիսիք են անմիջական և հետաձգված հիշողությունը, տեսա-տարածական ընկալումը, ուշադրությունը, լեզվական ճկունությունը: Ինքնառեֆլեքսիան հնարավորություն է տալիս գնահատել մարդու որակներն ու ռեսուրսները, ուստի՝ մենք ուսումնասիրել ենք շիզոֆրենիա ունեցող հիվանդների ճանաչողական գործընթացների և ինքնառեֆլեքսիայի միջև կապը: Շիզոֆրենիա ունեցող հիվանդների (n1=46) ինքնառեֆլեքսիայի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ մասնակիցների միայն 24%-ն ունի բարձր ցուցանիշներ, ի տարբերություն ստուգիչ խմբի (n2=46)` 74%, հիմնական խմբի 35%-ը ցածր ցուցանիշներ ունի՝ ի տարբերություն առողջ մասնակիցների (4%): Մենք կարող ենք եզրակացնել, որ շիզոֆրենիա ունեցող հիվանդների ինքնաճանաչումը բավական թույլ է կամ խաթարված, նրանք դժվարանում են ճանաչել իրենց անձնային որակները: Փիրսոնի և Սփիրմանի կորելյացիոն վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ինքնառեֆլեքսիայի ցածր մակարդակը կապված է անմիջական հիշողության (r=-.357, p<0.01) և հետաձգված հիշողության (r=-.428, p<0.005), ուշադրության (r=-.426, p<0.005), լեզվական ճկունության (r=-.422), p<0.005) ցածր մակարդակի հետ: Շիզոֆրենիկ հիվանդների վատթարացած ինքնառեֆլեքսիան կապված է հիշողության, ուշադրության և խոսքի վատթարացումների հետ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ պարանոիդ շիզոֆրենիա, ճանաչողական խանգարում, ինքնազսպում:
ԳԵՎՈՐԳ ՂԱՐԻԲՅԱՆ
հոգեբանության մագիստրոս
ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԱՆՈՄԻԱՅԻ ԷԹՆՈՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿՈՆՖԼԻԿՏՆԵՐԻ ՀԱՂԹԱՀԱՐՄԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՈՒՄ
Հոդվածը նվիրված է կոնֆլիկտների հաղթահարման գործում սոցիալական անոմիայի էթնոհոգեբանական առանձնահատկությունների վերլուծական ուսումնասիրությանը:
Հոդվածում ամփոփվում է մեր կողմից անցկացված հետազոտության արդյունքները, որոնք իրականացվել են Երևանի և Բագրավանի ուսումնական հաստատություններում 40 ներկայացուցիչների՝ 30-ից 69 տարեկան 6 տղամարդու և 34 կնոջ շրջանում: Ուսումնասիրությունը նպատակ է՝ պարզել սոցիալական անոմիայի պայմաններում անձի էթնո-հոգեբանական առանձնահատկությունները և ապացուցել այն վարկածը, որ սոցիալական անոմիայի պայմաներում անձի և հասարակության միջև առաջանում է անջրպետ, որի հետևանքով ՝ կենսական կարևոր խնդիրների լուծման դժվարության արդյունքում անձի մոտ բարձրանում է կոնֆլիկտի նախատրամադրվածությունը՝ կոնֆլիկտայինությունը, իսկ կոնֆլիկտները լուծվում են՝ ելնելով էթնիկական պատկանելիությունից:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ՝ էթնիկ նույնականացում, կոնֆլիկտ, էթնոհոգեբանական առանձնահատկություններ, նախատրամադրություն կոնֆլիկտին, Էթնիկ աֆֆիլիացիա, Էթնոիգիլիզմ, Էթնիկական անտարբերություն, դրական էթնիկական նույնականացում, Էթնոէգոիզմ, Էթնոմեկուսացում:
ԼԵՎՈՆ ՀՈՎՆԱՆՅԱՆ
ՀՀ ԳԱԱ Մ. Քոթանյանի անվան տնտեսագիտության ինստիտուտի ասպիրանտ
ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ՇՈՒԿԱՅԻ ՄԵԽԱՆԻԶՄԸ ԵՎ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Շուկայական տնտեսության պայմաններում ներդրումային գործընթացն իրականացվում է ներդրումային շուկայի միջոցով, որը բարդ և բազմաշերտ տնտեսական կարգ (կատեգորիա) է։ Ներդրումային շուկայի մեխանիզմի միջոցով ապահովվում է ներդրումների շրջապտույտը, ինչի ընթացքում ներդրումային ռեսուրսները վերածվում են նոր ներդրումային ձևերի, որոնք էլ սահմանում են կապիտալի արժեքի հետագա աճը: Ներդրումային շուկան կարող է դիտարկվել որպես ներդրումային գործունեության սուբյեկտների փոխազդեցության յուրահատուկ ձև, որը ներառում է ներդրումային պահանջարկն ու առաջարկը: Այն բնութագրվում է պահանջարկի, առաջարկի, գների մակարդակի, մրցակցության և վաճառքի ծավալների որոշակի հարաբերակցությամբ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ շուկայական ինստիտուտ, ներդրումային շուկա, ներդրումների շրջապտույտ, առաջարկ և պահանջարկ, շուկայական հավասարակաշռություն:
ԱՆՁԻ ԻՆՖՈԴԵՄԻԿ ԵՍ-ԿԵՐՊԱՐԻ ՁԵՎԱՎՈՐՄԱՆ ՍՈՑԻԱԼ-ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ՄԵԽԱՆԻԶՄՆԵՐԸ
Հոդվածում ներկայացված են անձի Ես-կերպարի ձևավորման մեխանիզմների որոշ առանձնահատկություններ: Հակիրճ լուսաբանվում է ինֆոդեմիայի սոցիալ-հոգեբանական ուսումնասիրության հիմնախնդիրը: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում արժեքային կողմնորոշումներին՝ անձի ինֆոդեմիկ Ես-կերպարի ձևավորման տեսանկյունից: Ներկայացվում են սոցիալականացման դերը և նշանակությունը անձի արժեքային համակարգի ձևավորման համատեքստում: Քննարկվում են սոցիալ-հոգեբանական մեխանիզմների հիմնական գործառույթները, որոնք կարևորություն են ներկայացնում սոցիալապես նշանավորվող վարքագծի ամրակայման տեսանկյունից: Ներկայացված են նաև անձի ինֆոդեմիկ Ես-կերպարի ձևավորման միջոցների բացահայտմանն ուղղված փորձարարական հետազոտության ընթացքն ու արդյունքները:
Բառեր և բառակապակցություններ ես-կերպար, ինֆոդեմիա, մարգինալ սոցիալականացում, կիբեռ սոցիալականացում, վարքագիծ, կիբեռ հաղորդակցում, ինքնաիրացում:

Center for Ecological-Noosphere Studies National Academy of Sciences, RA
RISK ASSESSMENT OF POTENTIALLY TOXIC TRACE ELEMENTS THROUGH THE CONSUMPTION OF TAP WATER AND BLACK COFFEE IN YEREVAN
This study aims to assess non-carcinogenic and carcinogenic risks of trace elements (Pb, As, Cd, Hg, Mo, Cu, Fe) through the consumption of tap water and black coffee in Yerevan. The obtained results indicate that the estimated daily intake and non-carcinogenic risk values of the studied elements do not exceed the acceptable level. Nonetheless, the carcinogenic risk values of Pb exceed the risk limit of 1x10-6 in case of black coffee consumption.
Keywords and phrases: water, coffee, trace element, estimated daily intake, risk.
GHAZAR GALOYAN
PhD in Geological Sciences
Doctor of Sciences of the Universe (France)
OCEANIC CRUST OR ISLAND ARC: MANIFESTATIONS OF MAGMATIZM IN THE OPHIOLITE SECTION OF THE DALI RIVER VALLEY ON THE SHORE OF LAKE SEVAN
The study tends to clarify the scale of chronostratigraphy of the emplacement of igneous formations localized in the central part of the Dali River valley of the Sevan ophiolite complex, observing the formation of rock under various geodynamic settings. Presented new facts indicate the diversity of types and ages of pillow lavas. Based on the new U-Pb age of plagiogranite (~ 172 Ma), a new boundary is "drawn" between the pre-intrusive and post-intrusive basalts. Accordingly, the lower lavas may have an older age, at least, the beginning of the Middle Jurassic, while the upper lavas belong to the age of the Upper Jurassic-Lower Cretaceous. The genetic link of numerous rhyolitic bodies (cross-cutting the lower series) is assumed to be with the main plagiogranite intrusion. It turns out that the magmatic formations consist of both mid-oceanic and island-arc units having complex relationships.
Keywords and phrases: Sevan’s ophiolites, Dali site, magmatism, plagiogranite, U-Pb height, high lavas.
ASTGHIK AVETISYAN
PhD in Philological Sciences
NEW TOOLS AND TECHNIQUES OF PUBLIC RELATIONS: DYNAMIC DEVELOPMENT IN ARMENIA
Public Relations (PR) is a system of actions that can influence public opinion, draw public attention and make it participatory in the decision-making process. The mission of a PR specialist is to explore public opinion, behaviour and relationships, to target audience, develop techniques to influence the audience, clarify the strategy, build a credible partner image, and finally maintain the established reputation. PR helps to understand the relationship between the organization and the society, analyzes the impact of policies and conflicts on the community. Creativity is born of competition. Day by day state agencies, business sector, non-governmental organizations, and companies are thinking of new techniques to attract public attention, as well as to promote a company's brand. Political parties and officials do their utmost to win public confidence and gain the approval of the electorate. It is public opinion that builds the reality in the democratic system, so the role of public relations specialists in politics and culture, the state and private sectors, is invaluable in the age of the newest technologies. The "Public Relations" profession is directly connected with the level of democracy in the country. Whereas Public Relations is perceived as a well-developed (though dynamic and changeable) science in the West, it is at its stage of establishment and development in independent Armenia.
Keywords and phrases: public Relations, Communication, Information Technologies, PR tools, PR techniques, Press Secretary, Public Relations Specialist, Communication Management, Government Public Relations, Target Audience.
ARAYIK FIRYAN
Researcher of Yerevan State Pedagogical University after Kh. Abovyan
EXAMINATION OF THE PSYCHOLOGICAL PROTECTION MECHANISMS OF THE ARTSAKH POPULATION
In this article, the following components of psychological protection have been singled out: expulsion, denial of reality, transference, compensation, reactive formation, projection, rationalization and regression. The experimental study was conducted to prove the scientific hypothesis that compensation, rationalization, projection and expulsion are the most pronounced mechanisms of psychological protection among the Artsakh population. Empirical research was conducted by Plutchik's methodological tools the Life Style Index (LSI) as well as through comparative SPSS analysis, interview and observation methods.
Keywords and phrases: Defense mechanisms, the population of Artsakh, age groups, percentage indicators, compensation, rationalization.
ARUSYAK HARUTYUNYAN
International Scientific-Educational Center of NAS RA
SOME ISSUES OF RUNNING EFFECTIVE ONLINE COURSES
This article discusses the experience of running a MOOC on teaching B1-level Business English according to Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) through the American Corners in Armenia and highlights several mechanisms needed to ensure effective online teaching and learning so as not to have high droupout rate and keep the learners of the MOOC interested and motivated throughout the entire three-month-long course.
Keywords and phrases: Online education, online learning and teaching, MOOC, effective online learning, effective feedback, personalization and individualization of learning and teaching.
PhD in Physics
NONNA KHACHATRYAN
PhD in Economics
NAZINEH KHALAFYAN
MA in Human Rights
MANAGEMENT OF DOCTORATE IN THE MARKET OF SCIENCE
The article is devoted to the effective management of doctoral studies (the third level of higher education) in the market of science. The concept of the science market is introduced; its characteristics are given. A mechanism for activating the investments of scientific research results in doctorate has been developed. The article discusses the issues of supply and demand harmonization in doctoral studies based on Salzburg principles. To ensure effective management and financial stability of doctoral studies in Armenia, it is proposed to introduce an individual financial plan of the researcher.
Keywords and phrases: Doctorate management, Science market, PhD student, Salzburg principles, financial plan of education.
ANAHIT TER-STEPANYAN
COGNITIVE FUNCTIONS IMPACT ON SELF-REFLECTION OF PATIENTS WITH SCHIZOPHRENIA
The article represents the results of the study of cognitive functions with the help of Repeatable Battery for the Assessment of Neuropsychological Status (RBANS; Randolph, 1998), with extensive normative data capable of distinguishing between different cognitive domains such as Immediate and Delayed Memory, Visuospatial/Constructional, Attention, Language. Self-reflection enables to estimate a person's qualities and resources, so we studied the relationship between cognitive functions of schizophrenic patients and their self-reflection. The study of self-reflection of patients with schizophrenia (n1=46) shows that only 24% of participants have high scores in contrast to the control group (n2=46) - 74%, 35% of main group have low scores in contrast to the healthy controls (4%). Thus, we can conclude that the self-knowledge of patients with schizophrenia is rather weak or impaired; they find it difficult to recognize their characteristics. Correlation analysis by Pearson and Spearman shows that low level of self-reflection is connected with low levels of Immediate (r=-.357, p<0.01) and Delayed Memory (r=-.428, p<0.005), Attention (r=-.426, p<0.005), Language (r=-.422, p<0.005). Poor self-reflection of schizophrenic patients is connected with memory, attention and language impairment.
Keywords and phrases: Paranoid schizophrenia, cognitive impairment, self-reflection.
GEVORG  GHARIBYAN
MBPsS MSc in Psychology
ETHNO-PSYCHOLOGICAL PECULIARITIES OF SOCIAL ANOMIE IN THE PROCESS OF OVERCOMING CONFLICT
The article is devoted to the analytical study of the Ethno-Psychological peculiarities of social anomie in overcoming conflict. Highlighted throughout the article are the issues of overcoming conflict both individual and group-based, the role of the ethnopsychological identity as well as the phenomenon of social anomie and its impact on the society as a whole. The issue is analyzed through the prism of anomie theory, proposed by Émile Durkheim and Robert K. Merton. In 1893 in his book “The Division of Labor in Society" Durkheim indicated that the rules of how individuals interact with one another were disintegrating; therefore people were unable to determine how to act with one another.[1] As a consequence, Durkheim believed that anomie was a state where the expectation of behaviour are unclear, and the system has broken down.[2] This is known as normlessness. Durkheim claimed that this normlessness caused deviant behaviour and later, as claimed in his 1897 work “Suicide”, depression and suicide.[3] Merton noted that some individual desires are natural but are in conflict with universal laws. In other words, Merton's approach is a more progressive formulation of a theory that appeals to a society like the USA, where people believe in and are dedicated to the chase of some desirable outcomes (e.g., the "American Dream" - liberty, wealth, status, etc.).[4] Its essence is that anomie is a social response, or adaptation, due to a disjuncture among socially accepted means (e.g., education) and culturally accepted goals (high income). Anomie is a strain laid upon people to act in ways that are not conducive to societal stability. The paper is summarized by a survey of the conducted research among 40 representatives: age 30 to 69, 6 male and 34 female; of educational institutions of Yerevan and Bagravan. The study aimed to identify the ethno-psychological peculiarities of a person in the conditions of social anomie and to prove the hypothesis that in social anomie circumstances , a gap develops between the person and the society, as a result of which, due to the struggle of overcoming vital concerns,  the person's predisposition to conflict increases and the conflicts are solved on the bases of ethnic identity.
Keywords and phrases: Social Anomie, Ethnic Identity, Conflict, ethno-psychological peculiarities, predisposition to conflict, ethnic affiliation, Ethnonihilism, Ethnic Indifference, Positive Ethnic Identity, Ethno-egoism.
LEVON HOVNANYAN
PhD student Institute of Economics after M. Kotanyan
INVESTMENT MARKET MECHANISM AND FEATURES OF ACTIVITY
In the conditions of a market economy, the investment process is carried out through the investment market, which is a complex and multi-layered economic category. The investment market mechanism ensures the turnover of investments, during which the investment resources are transformed into new investment forms, which determine the further growth of the capital value. In a more general sense, the investment market can be seen as a unique form of interaction between investment entities, which includes investment demand and investment supply. It is characterized by a certain ratio of demand, supply, price level, competition and sales volume.
Keywords and phrases: Market Institutions, Investment Market, Investment Turnover, Investment Supply and Demand, Balance.
SOCIO-PSYCHOLOGICAL MECHANISMS OF THE PERSON'S INFODEMIC I-IMAGE FORMATION
This article presents a person's I-image formation mechanism peculiarities. A brief socio-psychological review of the infodemic problem is shown. Special attention is paid to the values from the viewpoint of the person's infodemic I-image formation. The role and significance of socialization in the context of value formation is presented. The main functions of socio-psychological mechanisms important for sociable norms and behavior are described. The process and results of the experimental research related to the ways of the person's infodemic I-image formation are also presented.