շրջակա միջավայրի մագիստրոս
Սույն հետազոտության նպատակն է գնահատել Երևանում ծորակի ջրի և սև սուրճի սպառման միջոցով հավանական թունավոր տարրերի (Pb, As, Cd, Hg, Mo, Cu, Fe) ոչ քաղցկեղածին և քաղցկեղածին ռիսկը: Ստացված արդյունքները ցույց են տալիս, որ ուսումնասիրված տարրերի օրական ընդունման հաշվարկված չափաքանակի և ոչ քաղցկեղածին ռիսկի արժեքները չեն գերազանցում սահմանված թույլարտրելի շեմը: Այնուամենայնիվ, սև սուրճի սպառման դեպքում կապարի քաղցկեղածին ռիսկը գերազանցել է 1x10-6 շեմը:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ ջուր, սուրճ, հետքի տարր, գնահատված ամենօրյա ընդունում, ռիսկ:
ՂԱԶԱՐ ԳԱԼՈՅԱՆ
երկրաբանական գիտությունների թեկնածու
տիեզերքի մասին գիտությունների (Ֆրանսիա)
ՕՎԿԻԱՆՈՍԱՅԻՆ ԿԵՂԵՎ, ԹԵ ԿՂԶԱՅԻՆ ԱՂԵՂ. ՄԱԳՄԱՏԻԶՄԻ ԴՐՍԵՎՈՐՈՒՄՆԵՐԸ ՍԵՎԱՆԱ ԼՃԻ ԱՓԻ ԴԱԼԻ ԳԵՏԻ ՀՈՎՏԻ ՕՖԻՈԼԻՏԱՅԻՆ ՏԵՂԱՄԱՍՈՒՄ
Աշխատանքի նպատակն է հստակություն մտցնել Սևանի օֆիոլիտային համալիրի Դալի գետահովտի տեղամասում առկա հրաբխամագմատիկ առաջացումների տեղադրման հերթականության սանդղակում՝ դիտարկելով ապարառաջացման պրոցեսը տարբեր երկրադինամիկ իրավիճակներում։ Ներկայացվում են նոր փաստեր, որոնք մատնանշում են բարձավոր լավաների բազմազանությունը և տարահասակությունը։ Պլագիոգրանիտների նոր U-Pb հասակի հիման վրա (~172 Ma) «գծվում» է նոր սահմանը մինչինտրուզիվ և հետինտրուզիվ բազալտների միջև։ Ըստ այդմ, ստորին լավաները կարող են ունենալ ավելի հին հասակ՝ առնվազն միջին յուրայի սկիզբ, մինչդեռ վերին լավաները վերին յուրա-ստորին կավճի հասակի են։ Ենթադրվում է ստորին սերիան կտրող բազմաթիվ ռիոլիտային մարմինների գենետիկ կապը բուն պլագիոգրանիտային ինտրուզիայի հետ։ Պարզվում է, որ մագմային համալիրը բաղկացած է ինչպես բուն օվկիանոսային, այնպես էլ կղզաղեղային ծագման միավորներից՝ բարդ փոխհարաբերությամբ։
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ Սևանի օֆիոլիտներ, Դալիի տեղամաս, մագմատիզմ, պլագիոգրանիտ,U-Pb հասակ, բարձավոր լավաներ:
ՀՐԱՆՏ ՂԱՐԱԲԵԿՅԱՆ
ԱՐՄԵՆ ՊՈՂՈՍՅԱՆ
ԼԱԹԵՐԱԼ ԵՎ ՆՈՐՄԱԼ ԴԻՖՈՒԶԻԱՆ POPC/SOPC/SAPE/POPE ԽԱՌԸ ԵՐԿՇԵՐՏՈՒՄ. ՄՈԼԵԿՈՒԼԱՅԻՆ ԴԻՆԱՄԻԿ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆ
Մենք իրականացրել ենք POPC / SOPC / SAPE / POPE խառը լիպիդային համակարգի մոդելավորում մոլեկուլային դինամիկայի մեթոդով (40նվ): Ուսումնասիրվել են լիպիդային մոլեկուլների դիֆուզիոն հատկությունները: Գնահատվել են համապատասխան դիֆուզիոն գործակիցները, և ստացվել է բավականին լավ համընկում փորձարարական տվյալների հետ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ լիպիդներ, մոլեկուլային դինամիկա, դիֆուզիոն գործակիցներ, խոլիններ, , ֆոսֆոլիպիդներ:
ԱՍՏՂԻԿ ԱՎԵՏԻՍՅԱՆ
ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԿԱՊԵՐԻ ԱՐԴԻ ԳՈՐԾԻՔՆԵՐՆ ՈՒ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԸ. ԴԻՆԱՄԻԿ ԶԱՐԳԱՑՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ
Ժողովրդավարական համակարգում հանրային կարծիքն է կերտում իրականությունը, ուստի հանրային կապերի (Public Relations) մասնագետների դերը ժամանակակից աշխարհի բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքականությունից մշակույթ, պետականից՝ մասնավոր, անգնահատելի է։ «Հանրային կապեր» մասնագիտությունն ուղղակիորեն կապված է երկրի ժողովրդավարության մակարդակից։ Եթե Արևմուտքում հանրային կապերն ընկալվում է որպես կայացած (թեպետ կենդանի և օրեցօր փոփոխվող) մասնագիտություն, Հայաստանի Հանրապետությունում այն գտնվում է իր կայացման և զարգացման փուլում։ Մեր կողմից իրականացված ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արագ զարգացմանը զուգահեռ փոխվել են նաև հանրության ուշադրությունը հրավիրելու գործիքներն ու հնարքները:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ հանրային կապեր, հաղորդակցություն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաններ, PR գործիքներ, PR տեխնոլոգիաներ, մամուլի քարտուղար, հանրային կապերի մասնագետ, հաղորդակցության կառավարում, գերատեսչական PR, թիրախային լսարան:
ԱՐԱՅԻԿ ՖԻՐՅԱՆ
Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական
համալսարանի հայցորդ
ԱՐՑԱԽԻ ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԵԽԱՆԻԶՄՆԵՐԻ ՓՈՐՁԱՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Սույն աշխատանքում առանձնացվել են հոգեբանական պաշտպանության հետևյալ բաղադրիչները՝ արտամղումը, իրականության ժխտումը, տեղափոխումը, կոմպենսացիան, ռեակտիվ կազմավորումը, պրոյեկցիան, ռացիոնալիզացիան և ռեգրեսիան: Փորձարարական հետազոտությունը անցկացվել է՝ ապացուցելու համար այն գիտական վարկածը, որ Արցախի բնակչության շրջանում հոգեբանական պաշտպանության մեխանիզմներից առավել արտահայտված են կոմպենսացիան, ռացիոնալիզացիան, պրոյեկցիան և արտամղումը: Էմպիրիկ հետազոտությունն անցկացվել է Ռ. Պլուտչիկի «Կյանքի ոճերի ինդեքս»-ի մեթոդական գործիքակազմի, համեմատական SPSS վերլուծության, հարցազրույցի և դիտման մեթոդների միջոցով:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ պաշտպանության մեխանիզմներ, Արցախի բնակչություն, տարիքային խմբեր, տոկոսային ցուցանիշներ, կոմպենսացիա, ռացիոնալիզացիա:
ԱՐՈՒՍՅԱԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոն
ԱՌՑԱՆՑ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ՎԱՐՄԱՆ ՈՐՈՇ ՀԻՄՆԱՀԱՐՑԵՐ
Սույն հոդվածում քննարկվում է Ամերիկյան անկյունների միջոցով կազմակերպվող լեզուների իմացության համաեվրոպական համակարգի Բ1 մակարդակի «Գործարար անգլերեն» բաց հասանելիության առցանց դասընթացի վարման փորձը Հայաստանում։ Առանձնացվել են որոշ կառուցակարգեր, որոնք անհրաժեշտ են արդյունավետ առցանց դասավանդման և ուսումնառության համար, սահմանվել են չափանիշներ՝ կապված դասընթացներին մասնակցելու ցուցանիշի, ինչպես նաև դասընթացի եռամսյա տևողության ընթացքում բաց հասանելիության առցանց դասընթացի մասնակիցներին մոտիվացնելու վերաբերյալ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ հեռավար կրթություն, հեռավար ուսուցում և դասավանդում, հեռավար կրթության արդյունավետություն, արդյունավետ հետադարձ կապ, ուսուցման և դասավանդման անհատականացում:
ԱՏՈՄ ՄԽԻԹԱՐՅԱՆ
ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու
ՆՈՆՆԱ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ
ՆԱԶԻՆԵ ԽԱԼԱՖՅԱՆ
մարդու իրավունքների մագիստրոս
ԴՈԿՏՈՐԱՆՏՈՒՐԱՅԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒՄԸ ԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ
Հոդվածը նվիրված է գիտության շուկայում բարձրագույն կրթության երրորդ մակարդակի՝ դոկտորանտուրայի արդյունավետ կառավարման խնդիրներին: Ներմուծված է գիտության շուկայի հասկացությունը, բերված են դրա բնութագրիչները: Մշակված է դոկտորանտուրայում գիտական հետազոտության արդյունքների ներդրման ակտիվացման մեխանիզմ: Հոդվածում քննարկվում է առաջարկի և պահանջարկի ներդաշնակության խնդիրները դոկտորանտուրայում՝ հիմնված Զալցբուրգյան սկզբունքների վրա: Հայաստանում դոկտորանտուրայի արդյունավետ կառավարման և ֆինանսական կայունության ապահովման համար առաջարկվում է ներդնել հետազոտողի անհատական ֆինանսական պլան:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ դոկտորանտուրայի կառավարում, գիտության շուկա, ասպիրանտ, Զալցբուրգյան սկզբունքներ, կրթության ֆինանսական պլան:
ԱՆԱՀԻՏ ՏԵՐ-ՍՏԵՓԱՆՅԱՆ
ՇԻԶՈՖՐԵՆԻԱՅՈՎ ՀԻՎԱՆԴՆԵՐԻ ԿՈԳՆԻՏԻՎ ՖՈՒՆԿՑԻԱՆԵՐԻ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԻՆՔՆԱՌԵՖԼԵՔԻԱՅԻ ՎՐԱ
Հոդվածում ներկայացված են ճանաչողական գործառույթների ուսումնասիրության արդյունքները՝ Նյարդահոգեբանական կարգավիճակի գնահատման կրկնվող թեստի օգնությամբ (RBANS; Randolph, 1998), որն ունի ընդարձակ նորմատիվային տվյալներ, և որի միջոցով հնարավոր է ուսումնասիրել ճանաչողական այնպիսի գործընթացներ, ինչպիսիք են անմիջական և հետաձգված հիշողությունը, տեսա-տարածական ընկալումը, ուշադրությունը, լեզվական ճկունությունը: Ինքնառեֆլեքսիան հնարավորություն է տալիս գնահատել մարդու որակներն ու ռեսուրսները, ուստի՝ մենք ուսումնասիրել ենք շիզոֆրենիա ունեցող հիվանդների ճանաչողական գործընթացների և ինքնառեֆլեքսիայի միջև կապը: Շիզոֆրենիա ունեցող հիվանդների (n1=46) ինքնառեֆլեքսիայի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ մասնակիցների միայն 24%-ն ունի բարձր ցուցանիշներ, ի տարբերություն ստուգիչ խմբի (n2=46)` 74%, հիմնական խմբի 35%-ը ցածր ցուցանիշներ ունի՝ ի տարբերություն առողջ մասնակիցների (4%): Մենք կարող ենք եզրակացնել, որ շիզոֆրենիա ունեցող հիվանդների ինքնաճանաչումը բավական թույլ է կամ խաթարված, նրանք դժվարանում են ճանաչել իրենց անձնային որակները: Փիրսոնի և Սփիրմանի կորելյացիոն վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ինքնառեֆլեքսիայի ցածր մակարդակը կապված է անմիջական հիշողության (r=-.357, p<0.01) և հետաձգված հիշողության (r=-.428, p<0.005), ուշադրության (r=-.426, p<0.005), լեզվական ճկունության (r=-.422), p<0.005) ցածր մակարդակի հետ: Շիզոֆրենիկ հիվանդների վատթարացած ինքնառեֆլեքսիան կապված է հիշողության, ուշադրության և խոսքի վատթարացումների հետ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ պարանոիդ շիզոֆրենիա, ճանաչողական խանգարում, ինքնազսպում:
ԳԵՎՈՐԳ ՂԱՐԻԲՅԱՆ
հոգեբանության մագիստրոս
ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԱՆՈՄԻԱՅԻ ԷԹՆՈՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿՈՆՖԼԻԿՏՆԵՐԻ ՀԱՂԹԱՀԱՐՄԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՈՒՄ
Հոդվածը նվիրված է կոնֆլիկտների հաղթահարման գործում սոցիալական անոմիայի էթնոհոգեբանական առանձնահատկությունների վերլուծական ուսումնասիրությանը:
Հոդվածում ամփոփվում է մեր կողմից անցկացված հետազոտության արդյունքները, որոնք իրականացվել են Երևանի և Բագրավանի ուսումնական հաստատություններում 40 ներկայացուցիչների՝ 30-ից 69 տարեկան 6 տղամարդու և 34 կնոջ շրջանում: Ուսումնասիրությունը նպատակ է՝ պարզել սոցիալական անոմիայի պայմաններում անձի էթնո-հոգեբանական առանձնահատկությունները և ապացուցել այն վարկածը, որ սոցիալական անոմիայի պայմաներում անձի և հասարակության միջև առաջանում է անջրպետ, որի հետևանքով ՝ կենսական կարևոր խնդիրների լուծման դժվարության արդյունքում անձի մոտ բարձրանում է կոնֆլիկտի նախատրամադրվածությունը՝ կոնֆլիկտայինությունը, իսկ կոնֆլիկտները լուծվում են՝ ելնելով էթնիկական պատկանելիությունից:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ՝ էթնիկ նույնականացում, կոնֆլիկտ, էթնոհոգեբանական առանձնահատկություններ, նախատրամադրություն կոնֆլիկտին, Էթնիկ աֆֆիլիացիա, Էթնոիգիլիզմ, Էթնիկական անտարբերություն, դրական էթնիկական նույնականացում, Էթնոէգոիզմ, Էթնոմեկուսացում:
ԼԵՎՈՆ ՀՈՎՆԱՆՅԱՆ
ՀՀ ԳԱԱ Մ. Քոթանյանի անվան տնտեսագիտության ինստիտուտի ասպիրանտ
ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ՇՈՒԿԱՅԻ ՄԵԽԱՆԻԶՄԸ ԵՎ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Շուկայական տնտեսության պայմաններում ներդրումային գործընթացն իրականացվում է ներդրումային շուկայի միջոցով, որը բարդ և բազմաշերտ տնտեսական կարգ (կատեգորիա) է։ Ներդրումային շուկայի մեխանիզմի միջոցով ապահովվում է ներդրումների շրջապտույտը, ինչի ընթացքում ներդրումային ռեսուրսները վերածվում են նոր ներդրումային ձևերի, որոնք էլ սահմանում են կապիտալի արժեքի հետագա աճը: Ներդրումային շուկան կարող է դիտարկվել որպես ներդրումային գործունեության սուբյեկտների փոխազդեցության յուրահատուկ ձև, որը ներառում է ներդրումային պահանջարկն ու առաջարկը: Այն բնութագրվում է պահանջարկի, առաջարկի, գների մակարդակի, մրցակցության և վաճառքի ծավալների որոշակի հարաբերակցությամբ:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ շուկայական ինստիտուտ, ներդրումային շուկա, ներդրումների շրջապտույտ, առաջարկ և պահանջարկ, շուկայական հավասարակաշռություն:
ԱՆՁԻ ԻՆՖՈԴԵՄԻԿ ԵՍ-ԿԵՐՊԱՐԻ ՁԵՎԱՎՈՐՄԱՆ ՍՈՑԻԱԼ-ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ՄԵԽԱՆԻԶՄՆԵՐԸ
Հոդվածում ներկայացված են անձի Ես-կերպարի ձևավորման մեխանիզմների որոշ առանձնահատկություններ: Հակիրճ լուսաբանվում է ինֆոդեմիայի սոցիալ-հոգեբանական ուսումնասիրության հիմնախնդիրը: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում արժեքային կողմնորոշումներին՝ անձի ինֆոդեմիկ Ես-կերպարի ձևավորման տեսանկյունից: Ներկայացվում են սոցիալականացման դերը և նշանակությունը անձի արժեքային համակարգի ձևավորման համատեքստում: Քննարկվում են սոցիալ-հոգեբանական մեխանիզմների հիմնական գործառույթները, որոնք կարևորություն են ներկայացնում սոցիալապես նշանավորվող վարքագծի ամրակայման տեսանկյունից: Ներկայացված են նաև անձի ինֆոդեմիկ Ես-կերպարի ձևավորման միջոցների բացահայտմանն ուղղված փորձարարական հետազոտության ընթացքն ու արդյունքները:
Բառեր և բառակապակցություններ ես-կերպար, ինֆոդեմիա, մարգինալ սոցիալականացում, կիբեռ սոցիալականացում, վարքագիծ, կիբեռ հաղորդակցում, ինքնաիրացում:

доктор пищевых наук (Италия)
ОЦЕНКА РИСКА ПОТЕНЦИАЛЬНО ТОКСИЧНЫХ ЭЛЕМЕНТОВ ПРИ ПОТРЕБЛЕНИИ ВОДОПРОВОДНОЙ ВОДЫ И ЧЕРНОГО КОФЕ В ЕРЕВАНЕ
Целью исследование является оценка канцерогенного и неканцерогенного риска потенциально токсичных элементов (Pb, As, Cd, Hg, Mo, Cu, Fe) при потреблении водопроводной воды и черного кофе в Ереване. Полученные результаты показывают, что значения суточного поступления и неканцерогенного риска для изучаемых элементов не превышают допустимый уровень. Тем не менее, при потреблении черного кофе значения канцерогенного риска для свинца превышает 1x10-6 уровень.
Ключевые слова и фразы: вода, кофе, микроэлемент, предполагаемая суточная доза, риск.
КАЗАР ГАЛОЯН
кандидат геологических наук,
доктор наук о Вселенной (Франция)
ОКЕАНИЧЕСКАЯ КОРА ИЛИ ОСТРОВНАЯ ДУГА: ПРОЯВЛЕНИЯ МАГМАТИЗМА В ОФИОЛИТОВОМ УЧАСТКЕ ДОЛИНЫ РЕКИ ДАЛИ НА БЕРЕГУ ОЗЕРА СЕВАН
Целью исследования является уточнение хроностратиграфии магматических образований, локализованных в центральной части долины реки Дали Севанского офиолитового комплексав различных геодинамических условиях. Представлены новые факты, которые указывают на разнообразие типов и возрастов подушечных лав. Основываясь на новом U-Pb возрасте плагиогранита (~ 172 Ма), новая граница «проведена» между доинтрузивным и постинтрузивным базальтами. Соответственно, нижние лавы могут иметь более древний возраст, по крайней мере, начало средней юры, в то время как верхние лавы относятся к верхней юре-нижнему мелу. Предполагается генетическая связь многочисленных риолитовых тел, рассекающих нижную серию, с самимиплагиогранитами. Выясняется, что магматический комплекс состоит как из собственно срединно-океанических, так и из островодужных единиц, имеющих сложные соотношения.
Ключевые слова и фразы: офиолиты Севана, участок Дали, магматизм, плагиогранит, высота U-Pb, высокие лавы.
ГРАНТ КАРАБЕКЯН
АРМЕН ПОГОСЯН
доктор физико – математических наук
ЛАТЕРАЛЬНАЯ И НОРМАЛЬНАЯ ДУФФИЗИЯ В POPC/SOPC/SAPE/POPE
СМЕШАННОМ БИСЛОЕ: МОЛЕКУЛЯРНО-ДИНАМИЧЕСКОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ
Мы провели 40-нс моделирование молекулярной динамики смешанного бислоя POPC/SOPC/SAPE/POPE. Изучены диффузионные свойства липидных молекул. Соответствующие коэффициенты диффузии липидов были оценены, и результаты находятся в хорошем согласии с экспериментальными данными.
Ключевые слова и фразы: смешанные бислои, липиды, молекулярная динамика, коэффициенты диффузии, холины, фосфолипиды.
АСТГИК АВЕТИСЯН
кaндидат филологических наук, доцент
СОВРЕМЕННЫЕ ИНСТРУМЕНТЫ И ТЕХНОЛОГИИ СВЯЗЕЙ С ОБЩЕСТВЕННОСТЬЮ: ДИНАМИЧНОЕ РАЗВИТИЕ В АРМЕНИИ
В демократической системе общественное мнение создает реальность, поэтому роль специалистов по связям с общественностью во всех сферах современного мира, от политики до культуры, от государственого до частного, бесценна. Профессия «Связи с общественностью» напрямую связана с уровнем демократии в стране. В то время как связи с общественностью на Западе воспринимается как состоявшаяся (хотя живая и меняющаяся) профессия, в новой независимой Армении она находится на стадии своего становления и развития. Наши исследования показали, что наряду с быстрым развитием информационных технологий, инструменты и технологии для привлечения внимания общественности также изменились.
Ключевые слова и фразы: связи с общественностью, коммуникация, информационые технологии, PR инструменты, PR технологии, пресс-секретарь, специалист по связям с общественностью, коммуникационный менеджмент, ведомственный PR, целовая аудитория.
АРАИК ФИРЯН
соискатель армянского государственного педагогоческого
университета им. Х. Абовяна
ЭКСПЕРТИЗА МЕХАНИЗМОВ ПСИХОЛОГИЧЕСКОЙ ЗАЩИТЫ НАСЕЛЕНИЯ АРЦАХА
В этой работе выделены следующие компоненты психологической защиты: вытеснение, отрицание реальности, перенесение, компенсация, реактивное формирование, проекция, рационализация и регрессия. Экспериментальные исследования были проведены, чтобы доказать научную гипотезу о том, что компенсация, рационализация, проекция и вытеснение являются наиболее выраженными механизмами психологической защиты среди населения Арцаха. Эмпирическое исследование было проведено с помощью методологического инструментария Р. Плутчика «Индекс жизненного стиля», сравнительного анализа SPSS, методов интервью и наблюдений.
Ключевые слова и фразы: защитные механизмы, население Арцаха, возрастные группы, процентные показатели, компенсация, рационализация.
АРУСЯК АРУТЮНЯН
Международный научно-образовательный центр НАН РА
НЕКОТОРЫЕ АСПЕКТЫ ЭФФЕКТИВНОГО ПРОВЕДЕНИЯ ОНЛАЙН-КУРСОВ
В статье обсуждается опыт проведения языкового онлайн-курса «Деловой английский» уровня B1 в соответсвии с общеевропейской системой уровня владения иностранным языком с использованием массовых открытых онлайн-курсов (МООК) в “Американских уголках” Армении. Основная задача выделить и обосновать механизмы необходимые для обеспечения эффективного онлайн-обучения с целью избежания высокого процента отсева и поддержания мотивации студентов МООК на протяжении всего трехмесячного курса.
Ключевые слова и фразы: онлайн обучение, онлайн обучение и преподавание, эффективное онлайн обучение, эффективная обратная связь, персонализация и индивидуализация обучения и преподавания.
АТОМ МХИТАРЯН
кандидат физикоматематических наук
НОННА ХАЧАТРЯН
Назине ХАЛАФЯН
магистр в области Прав Человека
УПРАВЛЕНИЕ ДОКТОРАНТУРЫ НА РЫНКЕ НАУКИ
Статья посвящена эффективному управлению третьего уровня высшего образования (докторантура) на рынке науки. Введено понятие рынка науки, даны его характеристики. Разработан механизм активизации внедрения результатов научных исследований в докторантуре. В статье рассматриваются вопросы гармонизации спроса и предложения в докторантуре на основе Зальцбургских принципов. В целях обеспечения эффективного управления и финансовой устойчивости докторантуры в Армении предлагается ввести индивидуальный финансовый план исследователя.
Ключевые слова и фразы: управление докторантуы, рынок науки, аспирант, Зальцбургские принципы, финансовый план образования.
АНАИТ ТЕР-СТЕПАНЯН
ВЛИЯНИЕ КОГНИТИВНЫХ ФУНКЦИЙ НА САМОРЕФЛЕКСИЮ БОЛЬНЫХ ШИЗОФРЕНИЕЙ
В статье представлены результаты исследования когнитивных функций с помощью RBANS методики (RBANS; Randolph, 1998), с обширными нормативными данными, позволяющими различать различные когнитивные области, такие как непосредственная и долговременная память, визуально-пространственное восприятие, внимание, речь. Саморефлексия позволяет оценить качества и ресурсы человека, поэтому мы изучили взаимосвязь между когнитивными функциями больных шизофренией и их саморефлексией. Исследование саморефлексии пациентов с шизофренией (n1=46) показывает, что только 24% участников имеют высокие показатели в отличие от контрольной группы (n2=46) - 74%, 35% основной группы имеют низкие баллы в отличие от здоровых (4%). Таким образом, мы можем сделать вывод, что самопознание пациентов с шизофренией является довольно слабым или нарушенным, им трудно распознать свои личные характеристики. Корреляционный анализ Пирсона и Спирмена показывает, что низкий уровень саморефлексии связан с низким уровнем непосредственной (r=-.357, р<0.01) и долговременной памяти (r =-.428, р<0.005), внимания (r =-.426, р <0.005), языка (r =-.422 p<0.005). Ухудшение саморефлексии пациентов с шизофренией связана с нарушениями памяти, внимания и речи.
Ключевые слова и фразы: параноидальная шизофрения, когнитивные нарушения, саморефлексия.
ГЕОРГИЙ ГАРИБЯН
магистр психологических наук
ЭТНОПСИХОЛОГИЧЕСКИЕ ОСОБЕННОСТИ СОЦИАЛЬНОЙ АНОМИИ В ПРОЦЕССЕ ПРЕОДОЛЕНИЯ КОНФЛИКТА
Статья посвящена аналитическому изучению этнопсихологических особенностей социальной аномии в преодолении конфликта. На протяжении всей статьи освещаются вопросы преодоления конфликта как индивидуального, так и группового характера, роль этнопсихологической идентичности, а также феномен социальной аномии и ее влияние на общество в целом. Проблема анализируется сквозь призму теории аномий, предложенной Эмилем Дюркгеймом и Робертом К. Мертоном. В 1893 году в своей книге «Разделение труда в обществе» Дюркгейм указал, что правила того, как люди взаимодействуют друг с другом, распадаются, и поэтому люди не могут определить, как действовать друг с другом. [1] Как следствие, Дюркгейм полагал, что аномия была состоянием, когда ожидание поведения неясно, и система сломалась. [2] Это называется безнравственность (отсутствие нормы) . Дюркгейм утверждал, что эта безнравственность вызвала девиантное поведение и позже, как утверждал в своей работе 1897 года «Самоубийство», депрессия и самоубийство. [3] Мертон отметил, что некоторые индивидуальные желания естественны, но противоречат универсальным законам. Другими словами подход Мертона является более прогрессивной формулировкой теории, которая привлекает такое общество, как США, где люди верят и стремятся к достижению желаемых результатов (например, "Американской мечта" - свобода, богатство, статус). и т. д.). [4] Суть этого заключается в том, что аномия - это социальный ответ или адаптация вследствие разрыва между социально приемлемыми средствами (например, образованием) и культурно принятыми целями (высокий доход). Аномия - это напряжение, налагаемое на людей таким образом, чтобы это не способствовало стабильности общества. Статья обобщена в результате опроса, проведенного среди 40 представителей: от 30 до 69 лет, 6 мужчины и 34 женщины; в учебных заведений Еревана и Багравана. Цель исследования - выявить этнопсихологические особенности в условиях социальной аномии и подтвердить гипотезу о том, что в условиях социальной аномии возникает разрыв между человеком и обществом, в результате чего, в связи с усиление борьбы за преодоление жизненных проблем, повышается предрасположенность человека к конфликту, и конфликты решаются на основе этнической идентичности.
Ключевые слова и фразы: социальная аномия, этническая идентичность, конфликт, этнопсихологические особенности, предрасположенность к конфликту, этническая принадлежность, этноигилизм, этническое индифферентность, норма - позитивная этническая идентичность, этноэгоизм.
ЛЕВОН ОВНАНЯН
aспирант Института экономики НАН РА
имени М. Котаняна
МЕХАНИЗМ ИНВЕСТИЦИОННОГО РЫНКА И ОСОБЕННОСТИ ЕГО ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
В условиях рыночной экономики инвестиционный процесс осуществляется через инвестиционный рынок, который является сложной и многоуровневой экономической категорией. Механизм инвестиционного рынка обеспечивает оборачиваемость инвестиций, в ходе которой инвестиционные ресурсы трансформируются в новые инвестиционные формы, определяющие дальнейший рост стоимости капитала. В более общем смысле инвестиционный рынок можно рассматривать как уникальную форму взаимодействия между инвестиционными организациями, которая включает инвестиционный спрос и инвестиционное предложение. Характеризуется определенным соотношением спроса, предложения, уровня цен, конкуренции и объема продаж.
Ключевые слова и фразы: рыночные институты, инвестиционный рынок, инвестиционный оборот, спрос и предложение, рыночное равновесие.
АННА ХАЧАТРЯН
СОЦИАЛЬНО-ПСИХОЛОГИЧЕСКИЕ МЕХАНИЗМЫ ФОРМИРОВАНИЯ ИНФОДЕМИЧЕСКОГО Я-ОБРАЗА ЛИЧНОСТИ
В статье представлены некоторые особенности механизмов формирования Я-образа личности. Дается краткий обзор социально-психологического исследования проблемы инфодемии. Особое внимание уделяется ценностным ориентациям с точки зрения формирования инфодемического Я-образа личности. Представлены роль и значение социализации в контексте формирования системы ценностей личности. Обсуждаются основные функции социально-психологических механизмов, которые важны с точки зрения поддержания социально значимого поведения. Представлены также процесс и результаты экспериментального исследования относительно путей формирования инфодемического Я-образа личности.
Ключевые слова и фразы: Я-образ, инфодемия, маргинальная социализация, кибер социализация, поведение, кибер коммуникация, само-реализация.