ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն
ՄԱԳՆԻՍԱԿԱՆ ԴԱՇՏԻ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԺԱՄԱՆԱԿԱՅԻՆ ԴԵԳՐԱԴԱՑԻԱՅԻ ԵՆԹԱՐԿԱՎԱԾ YBa2Cu3OX ԲԱԶՄԱԲՅՈՒՐԵՂՆԵՐԻ ԳԵՐՀԱՂՈՐԴՉԱՅԻՆ ԵՎ ՆՈՐՄԱԼ ԲՆՈՒԹԱԳՐԵՐԻ ՎՐԱ
Ուսումնասիրվել է արտաքին հաստատուն մագնիսական դաշտի կիրառման ազդեցությունը սենյակային պայմաններում երկարատև պահված YBa2Cu3Ox բազմաբյուրեղների (Y123) գերհաղորդչային և նորմալ բնութագրերի վրա՝ օգտվելով ջերմաստիճանների (77-290)K տիրույթում 10mA հաստատուն տրանսպորտային հոսանքի դեպքում որոշված տեսակարար դիմադրության r(T) կորերից: Իբրև գերհաղորդչային բնութագրեր՝ դիտարկվել են գերհաղորդչային անցման լայնությունը (DΤC) և նրա կրիտիկական ջերմաստիճանը (ΤC): Ընդ որում, ΤC-ն որոշվել է անցման սկզբին, միջնակետին և վերջին համապատասխանող ջերմաստիճաններով (ΤCon, Tc0.5 և Tc0): Իսկ որպես նորմալ բնութագիր դիտարկվել է տեսակարար դիմադրության մագնիսադաշտային կախվածությունը (մագնիսադիմադրություն) ֆլուկտուացիոն տիրույթում (Tc0
Ստացված արդյունքների մեկնաբանությունը կատարվել է ժամանակի ընթացքում դեգրադացված նմուշներում միկրոսկոպիկ մակարդակով առկա կառուցվածքային անհամասեռությունների մոդելի շրջանակներում:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ. Բարձր ջերմաստիճանային գերհաղոդիչ (ԲՋԳՀ), գերհաղորդչային (ԳՀ) անցում, ԳՀ անցման լայնություն, ԳՀ անցման սկզբի, միջնակետի և վերջի ջերմաստիճան` (DΤC, ΤCon, Tc0.5 և Tc0), մագնիսադիմադրություն։
ԱՇՈՏ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ
ՀԱՊՀ ֆիզիկայի ամբիոնի վարիչ
ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
ԱՐԱՄ ՍԱՀԱԿՅԱՆ
Ինժեներ ծրագրավորող
«Սմարթթրանս» ՍՊԸ
ԵՊՀ մագիստրանտ
ԳԱԶԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԱՊԱՀՈՎՈՒՄ ՄԻԿՐՈՊՐՈՑԵՍՈՐԱՅԻՆ ՀԻՄՔՈՎ ԳԱԶԵՐԻ ՀԱՅՏՆԱԲԵՐՈՂ ՍԱՐՔԻ ՄԻՋՈՑՈՎ
Սույն հոդվածը նվիրված է նոր սերնդի միկրոպրոցեսորային հիմքով գազի վերլուծության և հայտնաբերման սարքի նախագծմանը և արտադրությանը: Գազի հայտնաբերման գործընթացի համար ընտրվել է երկու մեթոդ, որոնցից մեկը կատալիտիկ այրման եղանակն է, որը հիմնված է օքսիդացման կատալիզատորի վրա այրվող գազի այրման արդյունքում առաջացած ջերմության վրա, երկրորդը էլեկտրաքիմիական սկզբունքի վրա հիմնված չափումներն են, որտեղ կիրառվում է էլեկտրաքիմիական զգայուն տարր, որը թիրախային գազի էլեկտրաքիմիական օքսիդացման պրոցեսն օգտագործում է էլեկտրոլիտիկ բջջի ներսում գործող էլեկտրոդի վրա, և թիրախային գազի էլեկտրաքիմիական ռեակցիայի մեջ արտադրվում է հոսանք, որը, Ֆարադեյի օրենքի համաձայն, ուղիղ համեմատական է իր կոնցենտրացիային, ուստի գազի կոնցենտրացիան կարող է ստացվել հոսանքի արժեքը չափելու միջոցով:
Այս զգայուն տարրերի համադրությունը ապահովում է ցածր սպառում, բարձր ճշգրտություն, բարձր զգայունություն, լայն գծային տիրույթ, ինչպես նաև դետեկտորի արդյունքների գերազանց կրկնություն և կայունություն:
Վերոհիշյալ մեթոդներով աշխատող զգայուն տարրերին ավելացնելով միկրոպրոցեսոր՝ մենք հավաքեցինք սենյակներում օգտագործվող «ELAR» գազ հայտնաբերող և վերլուծող սարքը, որը միկրոպրոցեսորի վրա հիմնված և ծրագրակազմով կառավարվող սարք է (այսուհետ` ազդանշանային սարք) նախատեսված բնական գազի արտահոսք (CH4) և թերի այրված ածխածնի օքսիդի (Co) ավելացված կոնցենտրացիա հայտնաբերելու և վերլուծելու համար: Գործարկվելիս սարքը արձակում է ուժեղ ձայնային և լուսային ազդանշան, ինչպես նաև հրաման է ուղարկում փակել էլեկտրական փականը, դադարեցնել բնական գազի մատակարարումը, որպեսզի կանխվեն գազի պայթյունը, արտահոսքը և մարդկային զոհերը:
Արդյունքում ակնկալվում է ունենալ նոր սերնդի գազի վերլուծող և հայտնաբերող սարք, որը չի ազդի այլ գազերի վրա, բացի CH4-ից և Co-ից, կունենա ինքնակարգաբերման գործառույթ՝ հատուկ ծրագրակազմով, 0-ի կարգաբերում, ավտոմատ տրամաչափարկում շահագործման ժամանակ, ձայնային ազդանշանում զգայուն տարրերի շարքից դուրս գալու դեպքում, ինչպես նաև կգրանցի տվյալները ըստ ժամանակի և միջադեպերի էներգաանկախ հիշողության մեջ և կունենա համակարգչային ծրագրի միջոցով միջադեպեր կարդալու հնարավորություն:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ. Կատալիտիկ այրման մեթոդ, փոխհատուցման տարր, պայթյունի ստորին սահման (LEL), էլեկտրաքիմական օքսիդացման պրոցես, էլեկտրոլիտային բջիջ, էլեկտրաքիմիական ռեակցիա։
ՎԱՐԴԱՆ ԾԱՏՈՒՐՅԱՆ
ռազմաբժշկական ֆակուլտետի ղեկավար, Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ռազմական թերապիայի ամբիոնի վարիչ
բժշկական գիտությունների դոկտոր
ԷԼՅԱ ՓԵՓՈՅԱՆ
Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի սննդի անվտանգության և կենսատեխնոլոգիայի բաժնի գիտաշխատող
ՄԱՐԻՆԵ ԲԱԼԱՅԱՆ
Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի սննդի անվտանգության և կենսատեխնոլոգիայի բաժնի ավագ գիտաշխատող
ԱՍՏՂԻԿ ՓԵՓՈՅԱՆ
Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի սննդի անվտանգության և կենսատեխնոլոգիայի բաժնի վարիչ
կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
ՍՆՈՒՑՈՒՄ, ՊՐՈԲԻՈՏՒԿՆԵՐ ԵՎ ՊԱՐԲԵՐԱԿԱՆ ՀՒՎԱՆԴՈՒԹՅՈՒՆ՝ ԿՈՄԵՆՍԱԼ Escherichia coli –ների ԴՆԹ-ՄԵԹԻԼԱՑՈՒՄԸ
Հատուկ դիետաների պահպանումը/հաստատումը շատ հիվանդությունների կառավարման հիմնական կետերից մեկն է: Հայտնի է նաև, որ որոշակի սննդամթերքի ընդունումը կարող է հիվանդությունների ժամանակ աղիքային բակտերիալ համայնքներում առաջացնել կանխատեսելի տեղաշարժեր: Մյուս կողմից՝ պրոբիոտիկներն առաջարկվում են աղիների միկրոբիոտայի անբարենպաստ փոփոխությունները վերականգնելու համար: Ավելին՝ հատուկ պրոբիոտիկներով հարստացված սնունդը կարող է կարևոր հիմք հանդիսանալ որոշ դիետաների համար: Պրոբիոտիկի ընտրությունը, ինչպես նաև սննդի միջոցով պրոբիոտիկի նպատակային առաքումը, սակայն, պահանջում են լուրջ գիտատեխնիկական մոտեցումներ, որպեսզի սինբիոտիկ սնուցման միջոցով հնարավոր լինի պահպանել/խթանել նաև պրոբիոտիկ-բակտերիայի աճը:
Պարբերական հիվանդությունը (ՊՀ, PD, ընտանեկան միջերկրածովային տենդ), աուտոսոմալ ռեցեսիվ համակարգային ինքնաբորբոքային խանգարում է և բնութագրվում է ջերմության, սերոզիտի, սինովիտի և/կամ մաշկային բորբոքումների պարբերական նոպաներով: ՊՀ հիվանդության կառավարման համար հաջողությամբ կարող է ցածր աղային/յուղայնությամբ դիետա օգտագործվել: Աղիքային մանրէների ճշգրիտ դերը դեռ լիովին պարզ չէ, բայց ՊՀ պաթոգենեզում լայնորեն քննարկվում է տեր-միկրոբիոտա երկխոսության կարևորությունը: Այս ուսումնասիրությունը նպատակ ունի պարզելու ՊՀ հիվանդների աղիքային կոմենսալ E. coli-ների ԴՆԹ-ի մեթիլացման ուսումնասիրությունների արդիականությունը տեր-միկրոբիոտա երկխոսության գնահատման համար: PubMed-ից տվյալներ հավաքելու համար (1990-2021) օգտագործվել են հետևյալ հիմնաբառերը՝ E. coli, աղիք, FMF և ԴՆԹ մեթիլացում:
Գրական տվյալների հիման վրա կատարված այս հետազոտությամբ հիմնավորվեց ՊՀ-ի ժամանակ տեր-միկրոբիոտա երկխոսության գնահատման համար աղիքային կոմենսալ E. coli բակտերիաների ԴՆԹ-ի մեթիլացման հետազոտությունների կարևորությունը:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ. FMF, պրոբիոտիկ, E. Coli, մեթիլացում, ԴՆԹ, աղիքային միկրոբիոտա:
ՄԱՐԳԱՐԻՏԱ ԴԱՆԻԵԼՅԱՆ
ավագ գիտաշխատող
ՀՀ ԳԱԱ ակադ. Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտ
ՔՐԻՍՏԻՆԵ ԿԱՐԱՊԵՏՅԱՆ
կրտսեր գիտաշխատող
գիտաշխատող
ԲԱԿՏԵՐԻԱԼ ՄԵԼԱՆԻՆԻ ՊԱՇՏՊԱՆԻՉ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՍԵՎ ՆՅՈՒԹԻ ՎՐԱ ՊԱՐԿԻՆՍՈՆԻ ՀԻՎԱՆԴՈՒԹՅԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿ
Պարկինսոնի հիվանությունը համարվում է լայն տարածում ունեցող շարժողական խանգարում և դասվում է նեյրոդեգեներատիվ հիվանդությունների շարքին։ Այն հաճախ կապված է անձի անհատականության աստիճանական խաթարման հետ: Պարկինսոնի հիվանդության հիմնական պատճառներն են սև նյութի կոմպակտ մասի դոֆամիներգիկ նյարդաբջիջների պրոգրեսիվ քայքայումն ու մահը: Դոֆամիներգիկ նյարդաբջիջների մահվան դանդաղեցումը կարող է արդյունավետ բուժման եղանակ լինել։ Նեյրոդեգեներատիվ հիվանդությունների բուժման համար կիրառում են տարբեր նյարդապաշտպան միջոցներ, որոնց ներարկումը արագացնում է կենտրոնական նյարդային համակարգի կառույցների գործառույթների վերականգնումը: Կատարվել է առնետների սև նյութի կոմպակտ մասի բջջային կառույցների մորֆոֆունկցիոնալ վիճակի համեմատական հետազոտություն Պարկինսոնի հիվանդության մոդելում՝ համակցված բակտերիալ մելանինի ներարկմամբ: Մորֆոհիստաքիմիական ուսումնասիրության համար օգտագործվել է Ca2+ կախյալ թթու ֆոսֆատազի ակտիվության հայտնաբերման մեթոդը: Ստացված տվյալները ցույց են տվել, որ ուղեղի ռոտենոնային թունավորման ժամանակ նկատվում են նեյրոնի մահ և սև նյութի գունազրկրում, տեղի են ունենում ներբջջային կառուցվածքների կտրուկ մորֆոլոգիական փոփոխություններ, ինչը վկայում է նյութափոխանակության և մորֆոլոգիական կոպիտ խանգարումների մասին: Իսկ բակտերիալ մելանինի ներարկման ժամանակ դիտվում է սև նյութի կոմպակտ մասի նյարդաբջիջների նորմալ մորֆոֆունկցիոնալ պատկերի պահպանման միտում՝ ի տարբերություն Պարկինսոնի հիվանդության մոդելի: Ստացված տվյալները հիմք են հանդիսանում եզրակացնելու, որ բակտերիալ մելանինը գործում է որպես նյարդապաշտպան գործոն:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ. Սև նյութի կոմպակտ բաժին, բակտերաիլ մելանին, Պարկինսոնի հիվանդության մոդել։
ՍՈՒՐԵՆ ՂԱՐԱՋՅԱՆ
մագիստրանտ
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի լեռնամետալուրգիական և քիմիական տեխնոլոգիաների ընդհանուր քիմիայի և քիմիական տեխնոլոգիաների ամբիոն
ՆԵԼԼԻ ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆ
դոցենտ
ԱՆՀԱՅՏ ԾԱԳՄԱՆ ՕՐԳԱՆԱԿԱՆ ՆՅՈՒԹԵՐԻ ԷՔՍՊՐԵՍ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆ
Քիմիական հետազոտությունների անցկացումը և դրանց վերլուծությունները զբաղեցնում են գիտնականների ողջ աշխատանքի և ժամանակի մեծ մասը: Իրականում յուրաքանչյուր քիմիկոս կարող է լուծել և խառնել ռեակտիվները, բայց որոշ հետազոտությունների և փորձերի համար հարկավոր է հարյուրավոր անգամ կրկնել նույն մանիպուլյացիաները՝ պահպանելով ռեակտիվների համամասնությունների ճշգրտությունը: Բացի այդ, հսկայական ջանքեր են ծախսվում ռեագենտները միմյանց հետ համատեղելու և ստացված արդյունքները գրանցելու վրա: Այս բոլոր գործընթացները խիստ միանման են և պահանջում են կրկնել միևնույն գործողությունները փոփոխականների փոքր տարբերությամբ:
Իհարկե, օգնության են հասնում քիմիական վերլուծության ժամանակակից գործիքային մեթոդները, որոնք օժտված են բարձր ճշգրտությամբ, հիմնված են արդի գիտության նորագույն սկզբունքների վրա, միևնույն ժամանակ պահանջում են ժամանակակից, թանկարժեք սարքավորումների և բարձր մասնագիտացված սպասարկող անձնակազմի առկայություն: Ուստի լավագույն արդյունքի հասնելու համար անհրաժեշտ է հսկայական ֆինանսական և աշխատատար ներդրումներ կատարել քիմիական լաբորատորիաներում: Դա լիովին արդարացված է որոշ դատաբժշկական, դատաքիմիական և այլ հատուկ լաբորատորիաներում, ինչպես նաև նորարարական հետազոտական լաբորատորիաներում, որտեղ յուրաքանչյուր ուսումնասիրություն եզակի է և հաճախ ունի մի շարք իրավական հետևանքներ: Այնուամենայնիվ, մեծ թվով քիմիական լաբորատորիաներ ամեն օր իրականացնում են սովորական, կրկնվող աշխատանք: Այս լաբորատորիաներին անհրաժեշտ են ամենօրյա արագ փորձարկումներ, որոնք հնարավոր է կատարել արագ, արժանահավատ և առանց էական ծախսերի: Օգտագործելով հոդվածում ներկայացված պարզ ֆիզիկաքիմիական, գունային և այլ թեստերը, ինչպես նաև համեմատաբար էժան քիմիական ռեակտիվներ՝ լաբորատորիան շատ արագ և արդյունավետորեն կարող է իրականացնել իր ամենօրյա խնդիրները՝ միևնույն ժամանակ խուսափելով թանկարժեք սարքավորումների օգտագործումից: Հուսով ենք, որ այս աշխատանքը օգտակար կլինի հատկապես սահմանափակ ռեսուրսներ ունեցող բնապահպանական և քիմիական լաբորատորիաների, ինչպես նաև գործարանային և արդյունաբերական տարբեր լաբորատորիաների համար, քանի որ արդյունքում խնայվում են և՛ նյութական ռեսուրսները, և՛, որ ամենակարևորն է, ժամանակը:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ. Օրգանական միացություններ, լուծիչ, ալիֆատիկ և արոմատիկ ածխաջրածիններ, սպիրտեր, բարձրամոլեկուլային ալդեհիդներ, կետոններ։
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
դասախոս
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ
anna.khachatryan@cba.am
ԲԺԻՇԿՆԵՐԻ ՀՈՒՍԱԼԻՈՒԹՅԱՆ ՍՈՑԻԱԼ-ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ԲՆՈՒԹԱԳՐԱԿԱՆԸ COVID-19 ՀԱՄԱՎԱՐԱԿԻ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԻՐԱՎԻՃԱԿՈՒՄ
Այս հոդվածը ներկայացնում է գիտական վարկածն առ այն, որ COVID-19 համավարակի արտակարգ իրավիճակի պայմաններում բժիշկների խմբում հուսալիության սոցիալ-հոգեբանական պրոֆիլը ձևավորվում է հիմնականում խմբի անդամների ակտիվ մասնագիտական և անձնային հատկությունների` անկեղծության, պատասխանատվության, տեղեկացվածության և աշխատանքի արդյունավետության միջոցով: Ներկայացված վարկածը հաստատելու համար մենք ուսումնասիրել ենք բժիշկների խմբի հուսալիության դրսևորման առանձնահատկությունները։ Բժշկական աջակցության խմբում իրականացվել է հուսալիության չափանիշների համեմատական էմպիրիկ վերլուծություն:
Սույն հոդվածում ներկայացված հետազոտության գործնական արժեքը նրանում է, որ էմպիրիկ-տեսական հետազոտության ընթացքում խմբերի հուսալիության վերաբերյալ բացահայտված գաղափարները հանդիսանում են արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված սոցիալ-հոգեբանական ծրագրերի և դասընթացների մշակման մեթոդաբանական հիմքը։ Դրան կարելի է հասնել խմբի համախմբվածության բարելավման, անձնակազմի հաղորդակցական հմտությունների կատարելագործման և մարդկային ռեսուրսների ներդաշնակ զարգացման միջոցով:
Այս հետազոտությունը բացահայտում է նաև մասնագիտական հուսալիության կարևոր կողմ՝ կապված թիմային աշխատանքի հոգեբանական արդյունավետության հետ, որն իր հերթին նվազեցնում է թիմում լարվածությունը և նպաստում է աշխատանքային գործառույթների իրականացմանը: Այս կապակցությամբ նշվում են այնպիսի ասպեկտներ, ինչպիսիք են՝
• համատեղ մասնագիտական գործունեությամբ զբաղվող անձանց հոգեբանական առանձնահատկությունները,
• Աշխատանքի կազմակերպման մեխանիզմները՝ հաշվի առնելով աշխատակիցների տարբեր մասնագիտական գործառույթները և անհատական առանձնահատկությունները:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ. Խմբային հուսալիություն, անկեղծություն, պատասխանատվություն, տեղեկացվածություն, աշխատանքի արդյունավետություն, արտակարգ իրավիճակներ։
ԳՈՀԱՐ ԳՐԻԳՈՐԱՆ
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ oտար լեզուների ամբիոնի վարիչ
բանաիիրական գիտութոունների թեկնածու, դոցենտ
ԼՈՒՍԻՆԵ ՄՈՎՍԻՍՅԱՆ
ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտութան ինտտիտուտի հայցորդ
ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆԸ ՆՈՐ ԿՈՐՈՆԱՎԻՐՈՒՍԱՅԻՆ ՀԱՄԱՎԱՐԱԿԻ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՒՄ, ՕՏԱՐ ԼԵԶՈՒՆԵՐԻ ՈՒՍՈՒՑՈՒՄԸ ՊԱՆԴԵՄԻԱՅԻ ՕՐԵՐԻՆ
2019 թվականին աշխարհում տարածված նոր կորոնավիրուսային համավարակն իր ազդեցությունն ունեցավ կյանքի բոլոր ոլորտների վրա, մեծապես տուժեց կրթական համակարգը, քանի որ անցումը հեռավար կրթության նախ մեծ դժվարություններ առաջ բերեց հոգեբանական առումով։ Բացի այդ առաջ եկավ նաև տեխնոլոգիական սարքավորումների ու համացանցի հասանելիության խնդիրը։ Ամբողջ աշխարհում քիչ չէր այն մարդկանց թվաքանակը, ովքեր ի վիճակի չէին ունենալու սեփական համակարգիչը կամ սմարթֆոնը՝ կրթությունը հեռավար եղանակով շարունակելու համար։ Համավարակը, սակայն, նաև հնարավորություն էր նոր գիտելիքների ձեռքբերման համար։ Համաշխարհային “lockdown”-ի պայմաններում մարդիկ առանց տնից դուրս գալու և ռեսուրսներ ծախսելու կարող էին նոր գիտելիքներ ձեռք բերել։ Աշխատանքը կատարելիս ուսանողների շրջանում կատարել ենք հարցումներ և հետազոտությունների միջոցով պարզել ենք համավարակի պայմաններում օտար լեզուների ուսուցման արդյունավետությունը, կարևորել ենք օտար լեզվի իմացության դերը արդի ժամանակաշրջանում, ուսումնասիրել ենք հեռավար կրթության մոդելը ՀՀ-ում։
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ. COVID-19 համավարակ, առցանց ուսուցում, հեռավար ուսուցում, օտար լեզուների դասավանդում, հեռավար կրթություն Հայաստանում:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Կառավարում» ամբիոնի վարիչ
COVID-19-Ի ԱՐԴՅՈՒՆՔՈՒՄ ԱՌԱՋԱՑԱԾ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՃԳՆԱԺԱՄԻ ՀԱՂԹԱՀԱՐՄԱՆ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀՀ-ՈՒՄ
Կորոնավիրուսային համաճարակի պատճառով սկսած 2020 թվականից համաշխարհային տնտեսությունը բավականին արագ տեմպերով թևակոխել է մեկ այլ ճգնաժամի փուլ: COVID-19 ճգնաժամը աշխարհի կառավարություններին, որոնք առերեսվել են դժվարին փոխզիջումների՝ կապված առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական մարտահրավերների հետ, ստիպում է գործել բացարձակ անորոշության պայմաններում:
Կորոնավիրուսային համավարակի պատճառած տնտեսական ճգնաժամը եզակի է իր բնույթով և դժվար է կանխատեսել դրա հնարավոր խորությունը: Աշխարհի գրեթե բոլոր երկրների կառավարությունները փորձել են և շարունակում են փորձել գտնել ճիշտ հավասարակշռություն մարդկային կյանքերը և ազգային տնտեսությունները փրկելու միջև: Բազմաթիվ երկրների բոլոր մակարդակների կառավարությունները արագ արձագանքել են՝ արձագանքման քաղաքականության համար կիրառելով տեղային մոտեցում և իրականացնելով համարժեք միջոցառումներ՝ COVID-19-ի ճգնաժամին հակազդելու համար:
Ընդհանուր առմամբ, Կառավարության կողմից ձեռնարկված հակաճգնաժամային միջոցառումների արդյունավետությունը կարելի է նախնական գնահատել` վերլուծելով ֆինանսական հատկացումների ծավալը և ՀՆԱ հարաբերակցության ցուցիչը, ինչպես նաև այդ միջոցառումների շահառուների շրջանակը:
Ներկայիս տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման ամենաարդյունավետ միջոցը տնտեսության մեջ բավարար իրացվելիություն ներարկելն է, ինչը կօգնի խուսափել ինչպես համախառն առաջարկի, այնպես էլ համախառն պահանջարկի կտրուկ անկումից, հակառակ դեպքում տնտեսությունն անխուսափելիորեն հայտնվելու է անկման երկար փուլում: Տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու համար ՀՀ կառավարությունը մշակեց և իրականացրեց հակաճգնաժամային մի շարք միջոցառումներ, որոնք չառանձնացան բարձր արդյունավետությամբ հակաճգնաժամային միջոցառումների գծով փոքրածավալ հատկացումների, ինչպես նաև դրանց շահառուների նեղ շրջանակի պատճառով:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ. Տնտեսական ճգնաժամ, կորոնավիրուսի համավարակ, հակաճգնաժամային միջոցառումներ, ֆինանսական միջոցներ, արդյունավետություն։
ԱՏՈՄ ՄԽԻԹԱՐՅԱՆ
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի դեկան
Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ
ՆՈՆՆԱ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ
Երևանի պետական համալսարան
ԿԱՐԻԵՐԱՅԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒՄԸ ԴՈԿՏՈՐԱՆՏՈՒՐԱՅՈՒՄ
Սույն հոդվածի նպատակն է ներկայացնել դոկտորանտի մասնագիտական և փոխանցելի հմտությունների կարևորությունը, խթանել դոկտորանտուրայի արդյունավետ կառավարման ու ազդեցության վերաբերյալ քննարկումները երրորդ մակարդակի բարձրագույն կրթության քաղաքականության և գործընթացների բարեփոխումների համատեքստում:
Մասնագիտական հմտությունների ուսուցումը դոկտորանտուրայում որոշակի քննարկումների տեղիք է տալիս՝ կապված բարձրագույն մասնագիտական կրթության նախորդ մակարդակներում արդեն իսկ շրջանավարտի հմտությունների առկայության հետ: Ենթադրվում է, որ կոնկրետ մասնագիտությամբ դիմորդ-մագիստրոսը պետք է որ արդեն տիրապետի հմտությունների այնպիսի գործիքակազմի, որը ամբողջովին կիրառելի կլինի դոկտորանտուրայում և կբավարարի հետազոտող շրջանավարտի մասնագիտական ունակությունների լիարժեք իրացմանը:
Դոկտորանտուրայի շրջանավարտը համարժեք մասնագիտական հմտություններ պետք է ցուցաբերի գիտական, կրթական, կառավարչական, նորարարությունների ընդհանրացման ոլորտներում և հետևաբար պետք է տիրապետի այնպիսի հմտությունների, որոնք փոխանցելի կլինեն գիտությունից դեպի մանկավարժություն կամ մանկավարժությունից դեպի առաջնորդություն: Այս է պատճառը, որ դոկտորանտուրայում շեշտը դրվում է ավելի շատ փոխանցելի, քան մասնագիտական հմտությունների ուսուցման վրա:
Այսօր մրցակցային են համարվում այն կրթական ծրագրերը, որոնց վերջնարդյունքներով ձևավորվում են ոչ միայն «գիտակ», այլև «ստեղծարար հմտություններով» շրջանավարտներ: Այս առումով մասնագիտական կրթական ծրագրերում ներկայումս մեծ ուշադրություն պետք է դարձվի ուսանողի ոչ թե ձևական, այլ արդյունավետ անհատական աշխատանքի վերջնարդյունքներին՝ նպատակ ունենալով սովորողի մեջ զարգացնելու ստեղծարարությունը, նորարարությունը և ինքնադրսևորումը, որը Բոլոնիայի ներկայիս գործընթացի պահանջներից մեկն է:
Ներկայումս համալսարանների առջև խնդիր է դրվում վերանայելու կրթական ծառայությունների մատուցման ուղղությունները այնպես, որ ամրապնդվի «գործատու-բուհ» կամուրջը, հաշվի առնվեն աշխատաշուկայում տեղի ունեցող փոփոխությունները: Կարևորվում է ապագա գործատուի ներգրավումը դոկտորանտուրայի կառավարման և կարիերայի զարգացման գործընթացներում:
Դոկտորը աշխատանքային միջավայրում պետք է ցուցաբերի առաջնորդի հմտություններ՝ ուղղորդելով աշխատողների մեծ կամ փոքր խմբերի թիմային գործունեությունը՝ արդյունավետ կերպով նախանշված արդյունքներին հասնելու համար: Եթե ավանդական կառավարիչը այդ գործընթացը կուղղորդեր նախօրոք սահմանված չափանիշներով և նորմերով, ապա դոկտորի աստիճան ունեցող առաջնորդը այստեղ ստեղծարար մոտեցումներ կցուցաբերեր՝ փորձելով վերափոխել և զարգացնել թիմային կառավարման գործընթացը՝ օգտվելով իր մասնագիտական բարձր որակներից:
Բանալի բառեր և բառակապակցություններ. Դոկտորանտուրա, կարիերայի կառավարում, մասնագիտական և փոխանցելի հմտություններ, ասպիրանտի առաջնորդություն։

Deputy Director for Academic Affairs
THE INFLUENCE OF THE MAGNETIC FIELD ON SUPERCONDUCTING AND NORMAL CHARACTERISTICS OF YBA2CU3OX POLYCRYSTALS SUBJECT TO TIME DEGRADATION
The effect of a constant magnetic field on the superconducting and normal characteristics of YBa2Cu3OX (Y123) polycrystals, preserved at room temperature for a long time, was examined using the resistivity curves r (T) at a constant transport current of 10mA in the temperature range (77-290) K. The width of the superconducting transition (DΤC) and its critical temperature (ΤC) were considered as superconducting characteristics. Moreover, ΤC was determined by the temperatures corresponding to the onset, middle, and end of the transition (ΤCon, Tc0.5, and Tc0).
Given the fact that the magnetic-field dependence of resistivity (magnetoresistance) is considered as a normal characteristic in the fluctuation range (Tc0 <T <ΤCon), it is shown that all the characteristics under consideration expose monotonic behavior depending on the magnetic field. Moreover, parallel to the increase in the magnetic field, the critical temperature not only decreases but also shows an anomalous growth, the maximum value of which for Tcon, Tc0.5 and Tc0 was accordingly 5.3K, 4.2K and 2.9K, which means that depending on the magnetic field, Tcon is most unstable. Depending on the magnetic field, asynchronous change in Tcon indicates that both characteristics are conditioned by the same mechanism. It has been revealed that the behavior of the magnetoresistance in the range of fluctuation is strictly temperature-dependent. It has also been found out that negative magnetoresistance is observed over the entire range of the applied magnetic field at 92 K, whereas at higher temperatures, both negative and positive types of magnetoresistance are observed. Also, it was proved that changes in superconducting and normal characteristics, depending on the magnetic resistance, occur in reverse phases, i.e. in the case of a change in the magnetic field, the growth of one is accompanied by a simultaneous contraction of the other and vice versa.
The results obtained were observed within the framework of the model of structural inhomogeneities at a microscopic level in samples subjected to temporary degradation.
Keywords and phrases. High-temperature superconductor (HTS), superconducting transition (ST), ST width, onset, the middle and final temperature of ST (DΤC, Tc0.5, Tc0.5 and Tc0), magnetoresistance․
ASHOT KHACHATRYAN
Head of Physics Department in SEUA
Doctor of Physics and Mathematics, Professor
ashot.khachatrian@gmail.com
ARAM SAHAKYAN
Software engineer “Smarttrans” LLC
YSU Master’s student
arammm1995@gmail.com
ENSURING GAS SAFETY VIA MICROPROCESSOR BASED
GAS DETECTING DEVICE
This article is devoted to the design and production of micro-processor based gas analyzing and detecting device of the new generation. Two methods were chosen for the gas detection process, one of which is the catalytic combustion method based on heat generated by combustible gas burning on an oxidation catalyst, and the second one is electrochemical principle-based measurements which use an electrochemical sensor to detect gas concentration by measuring current based on the electrochemical principle, which utilizes the electrochemical oxidation process of target gas on the working electrode inside the electrolytic cell, the current produced in the electrochemical reaction of the target gas is in direct proportion with its concentration while following Faraday law, then concentration of the gas could be get by measuring value of current.
The combination of these sensors provides low consumption, high precision,
high sensitivity, wide linear range, good anti-interference ability, excellent repeatability and stability of the detector results.
Adding a microprocessor to the sensors which work by the above-mentioned methods, we assembled gas detecting and analyzing device “ELAR”, which is a microprocessor-based and software-controlled device (hereinafter referred to as the "signalling device"), used in rooms to detect leaks of natural gas (CH4) and increased concentration of incompletely burnt carbon monoxide (Co). When triggered, the alarm emits a loud sound and light signal and also sends a command to close the solenoid valve, cut off the supply of combustible gas, to prevent an explosion from gas leakage, fire or human casualties.
As a result, it is expected to have gas analyzing and detecting device of a new generation which won’t react to other gases apart from CH4 and Co, will have a self-calibration function with special software, 0 adjustments, auto-calibration when in use, alarming when detectors are out of order, as well as will register data by time and incidents in non-volatile memory. They will have the ability to read incidents using a computer program.
Keywords and phrases. Catalytic combustion method, compensation element, lower-explosion-limit (LEL), electrochemical oxidation process, electrolytic cell, electrochemical reaction.
VARDAN TSATURYAN
Head of Military Medicine Faculty, Head of Military Therapy Department
Yerevan State Medical University
Doctor of Medical Sciences
vtsaturian@mail.ru
ELYA PEPOYAN
Researcher
Armenian National Agrarian University,
Division of Food Safety and Biotechnology
elyap@yandex.ru
MARINE Balayan
Senior researcher
marine.balayan@gmail.com
ASTGHIK PEPOYAN
Head of the Division of Food Safety and Biotechnology
Armenian National Agrarian University
Doctor of Biological Sciences, Professor
apepoyan@gmail.com
NUTRITION, PROBIOTICS AND Periodic disease: DNA methylation of commensal Escherichia coli
Keeping specific diets is one of the main points in managing many diseases. It is also known that the intake of certain food might provide predictable shifts in gut bacterial communities in diseases. On the other hand, probiotics are suggested to restore the unfavourable changes in gut microbiota. Moreover, food enriched with specific probiotics might be the basis of certain diets, but the selection of probiotics and its targeted delivery through food requires serious scientific-technological approaches to stimulate/keep the growth of probiotic through synbiotic nutrition.
Periodic disease /PD, FMF, familial Mediterranean fever/, the autosomal recessive and systemic autoinflammatory disorder, is characterized by recurrent bouts of fever, serositis, synovitis, and/or cutaneous inflammation. A low-salt/low-fat diet may be used in the management of PD patients. The exact role of intestinal bacteria is not yet fully understood, but the potential for host-microbiota dialogue is widely discussed in the pathogenesis of PD.
This study aimed to clarify whether the investigations on DNA methylation of gut commensal E. coli from FMF patients had actuality for evaluating host-microbiota dialogue.
The following keywords- E. coli, gut, FMF and DNA methylation were used to collect data from PubMed (1990-2021).
The analysis of the literature data substantiated the usefulness of the investigations on DNA methylation of gut commensal E. coli in FMF disease for the evaluation of host-microbiota dialogue.
Keywords and phrases. FMF, probiotic, E. coli, methylation, DNA, gut microbiota.
MARGARITA DANIELYAN
Senior Researcher
L. A. Orbeli Institute of Physiology NAS RA
margaritadanielyan@rambler.ru
KRISTINE KARAPETYAN
Junior Researcher
karapetyanchristine@gmail.com
KRISTINA NEBOGOVA
nebogova.kristina@mail.ru
PROTECTIVE EFFECT OF BACTERIAL MELANIN ON SUBSTANTIA
NIGRA IN PARKINSON'S DISEASE
Parkinson's (PD) disease is a common movement disorder in a wide range of neurodegenerative diseases, often associated with gradual personality degradation. The major reason for PD is the progressive disturbance of dopaminergic neurons of the substantia nigra pars compacta. Therefore, therapy aimed at slowing the death of dopaminergic neurons can be effective. In the treatment of neurodegenerative diseases, various kinds of neuroprotectors are successfully used, after which the recovery of lost functions of the central nervous system is accelerated. In the present study, bacterial melanin was used for this purpose.
A comparative study of the morphofunctional state of the cell structures of the compact substantia nigra in rats was conducted on the rotenone model of PD and in combination with the administration of bacterial melanin.
For the morphological and histochemical study, we used the method of detecting the activity of Ca2 + - dependent acid phosphatase.
The data analysis showed that during rotenone intoxication of the brain, neuronal death and substantia nigra depigmentation are observed, sharp morphological changes in intracellular structures occur, which indicates gross metabolic and morphological disorders. With the introduction of bacterial melanin, there is a tendency to preserve the typical morphological picture of the neurons of the substantia nigra pars compacta compared to the model of PD. Obtained data give reason to suggest bacterial melanin acts as a neuroprotective agent.
Keywords and phrases. Substantia nigra pars compacta, bacterial melanin, PD model.
SUREN GHARAJYAN
Master student
National Polytechnic University of Armenia Institute of Mining-Metallurgy and Chemical Technology Department of General chemistry & chemical technologies
suren.gharajyan@mail.ru
NELLI HOVHANNISYAN
Associate Professor
hovnel@mail.ru
EXPRESS NALYSIS OF UNKNOWN ORGANIC SUBSTANCES
•
Conducting chemical experiments and analyzing them take up most of the time from all the work of scientists. Any chemist can mix and dissolve reagents, but for some research and experiments, you need to repeat the same manipulations hundreds of times while maintaining the accuracy of the proportions of the reagents. Besides, a considerable amount of effort is spent combining reagents with each other and fixing the results obtained. All these processes are similar in that they require repeating the same actions with a slight difference in the variables.
Of course, modern instrumental methods of chemical analysis come to the rescue. They are highly accurate, based on the latest principles of contemporary science, and often require modern equipment and highly specialized service personnel. The work of the laboratory staff is based on the analysis of the received samples of raw materials and products. At the same time, working in a chemical laboratory can be dangerous, and specific standards and requirements for equipment and reagent storage have been developed to protect the personnel.
Therefore, to achieve the best results, it is necessary to make substantial financial and labour intensive investments in chemical laboratories. This is fully justified in a number of forensic and innovative research laboratories, where each study is unique and often has several legal implications.
However, a large number of chemical laboratories carry out routine work daily. A fully equipped chemical laboratory allows you to study the properties of individual substances and materials, to observe the course of the interaction of reagents. The main goal of the employees of chemical laboratories is to create and implement express methods for the analysis of samples, which allow for quality control in the "field" conditions. Work is constantly underway to speed up the preparation of samples for research, and screening methods of analysis are being introduced. These laboratories need daily rapid tests that can be performed quickly and inexpensively. Using relatively inexpensive chemical reagents, the simplest physicochemical, color, and other tests presented in the article, the laboratory will quickly and efficiently complete its daily task while avoiding expensive equipment.
We hope that this work will be helpful, especially for environmental and chemical laboratories with limited resources and factory and various industrial laboratories, because as a result, both material resources and, most importantly, time are saved.
Keywords and phrases. Organic compounds, solvent, solubility, aliphatic and aromatic hydrocarbons, alcohols, aldehydes, ketones.
Deputy Director on Research Affairs of International Scientific-Educational Centre of NAS RA Doctor of Psychology, Professor
nhakobyan@mail.ru
lecturer at International Scientific-Educational Centre of NAS RA
PhD in Psychological Sciences
anna.khachatryan@cba.am
SOCIO-PSYCHOLOGICAL CHARACTERISTICS OF GROUP RELIABILITY OF PHYSICIANS IN EMERGENCIES COVID-19 PANDEMIC
This article presents the scientific hypothesis that the socio-psychological profile of group reliability of physicians in emergencies is formed mainly by active professional-personal qualities of group members, such as sincerity, personal responsibility and awareness and work efficiency. To prove the presented hypothesis, we studied the peculiarities of demonstrating the group reliability of physicians and the features forming the concept of their group reliability – a comparative empirical analysis of the medical support group's reliability criteria was conducted.
The practical value of the research presented in this article lies in the fact that the ideas about group reliability gained during empirical-theoretical research are a methodological basis for developing social-psychological programs and training aimed at increasing the effectiveness of physicians' activities. This may be done by bettering group cohesion, improving the staff's communicative qualities, and harmoniously developing human resources.
This research also reveals an essential aspect of professional reliability that relates to the psychological effects of teamwork while working in a group, which tends to reduce team stress and aid in personal job functions. In this regard, let's note such aspects as:
• Psychological features of persons engaged in joint professional activities.
• Mechanisms of organizing work in a single psychological field take into account the different professional functions and individual characteristics of employees.
Keywords and phrases. Group reliability, sincerity, personal responsibility, awareness, work efficiency, emergencies.
Head of the Chair of Foreign Languages at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences
PhD in Linguistics, Associate Professor
gohargrigoryan2011@yandex.ru
LUSINE MOVSISYAN
Applicant at the Institute of Oriental Studies
lusmovsisyan95@mail.ru
EDUCATION IN THE CONDITIONS OF THE NEW CORONAVIRUS, TRAINING OF FOREIGN LANGUAGES IN THE DAYS OF PANDEMIC
They cannot stop me. I will get my education, if it is in the home, school, or anyplace. –
Malala Yousafzai
In 2019 the spread of the new coronavirus in the world affected all spheres of life. The education sector suffered greatly as the shift to distance learning caused great psychological difficulties. Besides, the problem of technological equipment and access to the Internet arose. Many people around the world couldn't afford to use their computers or smartphones for distance education. The pandemic, however, was an opportunity to acquire new knowledge. In global lockdowns, people started to look for alternative methods for the teaching and learning process to continue. Thus, online learning became not an option but a necessity; people could acquire new knowledge without leaving home and spending resources.
In the course of our work, we conducted surveys among students, and with the help of research, discovered the effectiveness of teaching foreign languages in the context of a pandemic; we highlighted the role of foreign language knowledge in the modern era and studied the model of distance learning in the Republic of Armenia.
Keywords and phrases. COVID-19 pandemic, online learning, distance learning, foreign language teaching, distance education in Armenia.
Head of the Management Department at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia
kssargsyan@yahoo.com
THE EFFICIENCY OF ANTI-CRISIS MEASURES FOR OVERCOMING THE ECONOMIC CRISIS CAUSED BY COVID-19 IN RA
Due to the coronavirus pandemic, the world economy has entered a phase of another crisis at a fairly rapid pace since the beginning of 2020. The COVID-19 crisis has governments worldwide operating in a context of radical uncertainty and faced with difficult trade-offs given the health,  economic and social challenges it raises.
The economic crisis caused by the coronavirus pandemic is unique; it is difficult to predict its possible depth. Governments in almost every country in the world have tried, and continue to try, to find the right balance between saving lives and saving national economies. Many governments at all levels have reacted quickly, applying a place-based approach to policy responses and implementing appropriate measures in response to the COVID-19 crisis.
In general, the effectiveness of the anti-crisis measures taken by the Government can be preliminarily evaluated by analyzing the financial allocations volume and GDP ratio index and the range of beneficiaries of these measures.
The most effective way to overcome the current economic crisis is to inject sufficient liquidity into the economy, which will help avoid a sharp decline in both aggregate supply and demand; otherwise, the economy will inevitably end up in a long period of decline.
To overcome the economic crisis, the Government of the Republic of Armenia developed and implemented a number of anti-crisis measures, which did not stand out with high efficiency due to small allocations for anti-crisis measures well as due to the narrow range of beneficiaries.